Klubbkläder beställningsperiod 1 öppen till 6 februari

  • 18 jan 2022
  • Klubbkläder

Årets första försäljningsperiod för klubbkläder är öppen fram till den 6 februari, med förväntad leverans vecka 11.

Som vanligt finns inget färdigt lager utan alla inkomna beställningar fram till ett fast slutdatum samlas ihop och sys i en omgång. Vilka plagg som finns tillgängliga för beställning varierar med tidpunkt på året och förväntad efterfrågan. Nu i första perioden finns dock hela sortimentet, så passa på om du är ute efter något udda såsom en tempo- eller triathlondräkt.

För information om följande beställningsperioder och utbud samt beställningsinstruktioner se separat sida om klubbkläder. Om du inte ser priser eller kan lägga varor i korgen måste du lägga in klubbens teamkod. Detta gäller även om du har gjort detta tidigare, då den för många verkar ha fallit bort från våra konton.

Ändringar i sortimentet

Årets enda helt nya plagg är en ny modell av keps. Modellen heter Pro, tillverkas i funktionsmaterial och finns i fyra storlekar.

En handfull plagg har sett mindre uppdateringar och förärats nya versionsnummer inom kollektionerna Enduro, Vitric, Aero och Pro.

Provkläder hos JB Cykelsport

Efter många års gott samarbete med CykelCity har vår provkollektion tyvärr lämnat butiken. CykelCity behövde bygga ut sin verkstad och hade helt enkelt inte längre möjlighet att upplåta utrymmet åt oss. Vi tackar för vår tid tillsammans och önskar dem fortsatt lycka till.

Både vår provkollektion och egna lager av tröjor till försäljning har därför redan flyttat ut till JB Cykelsport på Hantverkarvägen 23C i Handen. Passa på att säga hej till ordförande Anti Vendel som driver butiken tillsammans med Johan ”JB” Bernås.

De flesta modeller finns framme att klämma och känna på. Alla plagg finns dock inte i alla storlekar, men det skall då finnas ett annat plagg med likvärdig passform. Undantag är tempo-/landsvägs-/triathlondräkter som för närvarande endast finns i medium.

Information till ledare

Ekonomiskt bidrag i form av Trimtex presentcheckar skall ha landat i din inkorg. Ledarmärkta kläder säljs under våren endast nu i första perioden och återkommer sedan inte förrän till hösten. De ledarmärkta versionerna ligger som en alternativ färg under samma plagg som ordinarie version

Mastergruppsledare uppmanas informera sina grupper om hur systemet med beställningsperioder fungerar och att butiken nu är öppen. Detta gäller kanske framförallt de lite snabbare grupperna där många kan tänkas vara intresserade av att köpa tajtare plagg ur premium-segmentet, då dessa inte säljs varje beställningsperiod.

Mastergrupper har även möjlighet att köpa skoöverdrag eller andra kompletterande plagg i egen gruppspecifik design. Ledare vars grupper är intresserade kontaktar klädansvarig för att få kontaktinformation till klubbens säljare hos Trimtex.

Frågor eller synpunkter

Om du har frågor eller synpunkter kring vårt utbud av kläder, kontakta Magnus Helin som är klädansvarig inom klubben: klader@fredrikshof.se

Vid tekniska frågor som rör produkterna eller beställningssystemet, kontakta vår leverantör Trimtex direkt: info@trimtex.se eller telefon 026-24 98 90