Styrelse och kommittéer

Ordförande
Lars-Åke Henrikssonordforande@fredrikshof.se

 

Årsmötet 2016 valde följande personer till styrelsen (styrelseposter tillsätts på styrelsens första konstituerande möte):

Robert Hulthén (Nyval)
Kent Ackholt (Nyval)
Marie Snidare (Nyval)
Armel Grimault (Nyval)
Johanna Bennysson(Nyval)

Suppleanter:
Johan Hübner (Nyval)
Raymond Bergmark (Nyval)

Sekreterare
sekreterare@fredrikshof.se
 
Kassör
Birgit Brandner (Birgit Billquist adjungerad), kassor@fredrikshof.se
 
Vice ordförande
 
 
Ledamöter
 
 
Suppleanter
 
 
 
Revisor
Lars Persson
Margaretha Morén, auktoriserad revisor, BDO
 
Annonser och företagskontakt
Christian Johannesson, Johan Bernås, annons@fredrikshof.se
 

 

Medlemshantering
Marie-Louise Dahlborg, medlem@fredrikshof.se
 
Funktionärskommitté
funktionar@fredrikshof.se
 
 
Webkommitté webmaster@fredrikshof.se
Jürgen Kerstna (sammankallande)
 
 
 
Säkerhetskoordinator
sakerhet@fredrikshof.se
 
 
Valberedning
Gunnar Larsson (ordförande), valberedningen@fredrikshof.se
Carina Almqvist

Bo Sjöberg

 

Klädansvarig
klader@fredrikshof.se
 
Stugvärd
Anders Hellblom, 08-756 62 13, anders.hellblom@telia.com
 
Tävlingskommittén 
Tommy Pollak,   tavling@fredrikshof.se
Anna Svärdström
Lars Persson,   sammankallande
 
Ungdom/Junior
Tommy Korhonen, ungdom@fredrikshof.se
 
Mälaren Runt
Daniel Säfström, malarenrunt@fredrikshof.se
 
 
 
Roslagsvåren/Roslagshösten
Peder Andersen - roslagsloppen@fredrikshof.se  
 
 
Interna lopp
Hofvettempot - Vakant, hofvettempot@fredrikshof.se
KM Linje/Tempo/MTB - Pawel Josefsson, km@fredrikshof.se
 
Externa lopp
Tjejvättern - Eva Axelsson, eva.axelsson@vux.nynashamn.se
Halvvättern - Jan Timmerman, jan_tim@hotmail.com
Vätternrundan - Michael Bergström, Simon Kling, Bengt Wallén, vr@fredrikshof.se
 
Utbildnings- och ledaransvarigkommittén
traning@fredrikshof.se
 
 
 
 
Triathlon - triathlon@fredrikshof.se
Christophe Herly
 
Spinning - spinning@fredrikshof.se
-
 
 

 

Publicerad: 2017-07-07

Annonser
Windfree AccessRehab Umara 2017 Avonova Active Trimtex Cykelcity
Fredrikshof IF Cykelklubb är Sveriges största cykelklubb.
Klubben har träningar på landsväg, MTB och även CX.
Träningar utgår från bl.a. Brostugan/Mälaröarna, Farsta, Lidingö, Nacka, Slagsta, Stäket, Täby och Värmdö. Vi arrangerar Roslagshösten och Roslagsvåren.

Vår ambition är att hålla med ett utbud av träning som passar alla åldrar, typer och platser i Stockholm.

Postadress: Fredrikshofs IF Cykelklubb, Box 8075 163 08, SPÅNGA